Jak poznat kvalitní probiotika?

18.08.2013 11:13

Určitě je všichni znáte. Používají se po invazivních léčbách naší milované medicíny ve víře, že napraví všechno, co doktoři zničili. Probiotika své opodstatnění určitě mají, nesouhlasím s oblíbeným názorem alternativní medicíny, že jsou k ničemu. Zkušenosti říkají něco jiného. Je legrační, jak alternativně založeným lidem vadí svalování lékařů všech léčebných účinků na placebo - přitom v případě probiotik to dělají oni také!

S čím ale souhlasím je to, že ne každé probiotikum je k něčemu. Přeci jen na tvrzení, že se nedostanou přes trávicí šťávy žaludku, něco bude. Jak má ale laik poznat kvalitu? Na doporučení lékárny bych se já osobně moc nespoléhal, určitě existují lékárníci, kteří vám poradí velmi dobře, ale na druhou stranu veliká spousta z nich nemá ani páru o tom, že výrobci léků někdy taky kecaj :D. Nejlepší je, když vezmou krabičku a začnou vám číst, co v tom je. A potom vám poradí to, "v čem toho je nejvíc", což je nesmysl, protože někdy méně znamená více, obzvlášť v případě léků, protože už několikrát jsem se setkal u pilulek mých "pacientů" (:D) s obrovským množstvím určené látky (sajrajtík a na to vám tam dají vitamin C, aby to vypadalo zdravě), kterou tělo v takovém množství nevyužije a zachází s ní jako s toxiny.

Nedávno se ke mně ale dostala zajímavá a praktická věc. Jedná se o radu jedné lékařky, které to asi jako jedné z mála myslí. Jednoduchý test, jak poznat kvalitu probiotik.

Takže - vezmete pilulku, dáte jí do vody a 15 minut počkáte. Pokud se rozpustí, nemá žádnou šanci dostat se přes trávicí šťávy žaludku, které jsou mnohem agresivnější než voda. 

Ani tento test 100 % nezaručí, že probiotika jsou účinná, ale zpravidla to funguje. A 100 % vám vyřadí ta probiotika, která jsou k ničemu.

Údajně v lékárně mívají zhruba 2 druhy, které tento test vydrží. Zbytek se rozpustí. Zajímavé, že?

Pokud se vám tedy nechce testovat celou lékárnu, mohu vám doporučit probiotika značky Cemio. Zkoušel jsem u nich tento test a vůbec se to nerozpustilo. Dobré ohlasy jsem také slyšel na firmu Swiss, ale to osobně nemohu potvrdit.

Samozřejmě bychom se mohli ptát dál. Já jsem s tímto testem ale spokojený a zatím do toho dál šťourat nehodlám :).