Sléz lesní

08.06.2013 21:23

"Popis:
Dvouletá bylina, plazivá či trsnatá, stonky dlouhé až 90 cm. Listy chlupaté, zprohýbané a hluboce žilkované, dlanité, avšak u báze rostliny téměř okrouhlé, zubaté, s dlouhými řapíky, někdy se zřetelnými černými tečkami. Květy růžové, bílé nebo lila, s purpurovými žilkami, v létě a na podzim, následované plochými zelenými knoflíkovitými plody. Roste planě na březích a neobdělávaných plochách, pěstuje se také v zahradách.

Použití:
Celá rostlina obsahuje slizovité látky, má tudíž zklidňující účinky. Listy se používaly ke zmenšení zánětů a zmířnění včelích žihadel a v plackách k léčbě vředů a hemoroidů. Čaj připravený z nálevu z květů se podával při nachlazeních a bronchitidě. Listy lze přidávat do polévek nebo vařit jako špenát, plody se jedí syrové nebo vařené. Upozornění: Ve velkém množství může mít projímavé účinky a vyvolávat poruchy trávení.

Pěstování:
Pěstujte ji na přímém slunci v dobře odvodněné obyčejné půdě. Vysévejte na jaře nebo na podzim přímo na místo a semenáčky protrhejte na vzdálenost 60 cm. Starší rostliny mohou napadat rzi, pak je bude třeba ošetřit fungicidem" (pozn: to bych nedělal) "nebo pravidelně nahrazovat mladšími.

Užívané části:
Květy opakovaně po celé dlouhé vegetační období, sbírané v plném květu, sušené rychle v teple" (pozn: nepoužívat sušičku na ovoce apod.); "mladé listy se používají čerstvé, případně se řeže a suší celá kvetoucí rostlina, plody se sbírají ještě zelené." (1)

Recepty:

"Slézový čaj:

Přelijte 1 - 2 ČL listů a/nebo květů 1 šálkem studené vody, aby se zachovala funkce účinných slizovitých látek. Za příležitostného míchaní" (pozn: není třeba) "nechte louhovat 1 - 2 hodiny" (já to nechávám klidně přes noc, je to lepší) "a poté slijte. Pijte 2 - 3 šálky denně, a to po doušcích, aby se čaj v ústěch ohřál a vždy znovu omočil sliznici. Léčbu provádějte po dobu 1 týdne, pak na 1 týden vysaďte. Tento cyklus zopakujte 2x - 3x. Pro kosmetické účely stačí recept upravit na slézový čaj přidáním růžové vody (lékárna) namísto čisté vody.

Koupel s květy slézu:
Když je poševní sliznice suchá nebo zanícená, citlivá a bolestivá, je pravý čas pro utišující sedativní lázeň ze slézových květů. Nejprve připravte cca 3 litry silně koncentrovaného slézového čaje ve formě studeného nálevu; čaj pak přidejte do vody na sedací koupel. Blahodárné účinky slézu se projeví také při léčbě kožních onemocnění, zanícených ran, zánětu nehtových lůžek, hnisavých ekzémů, nežitů nebo hemoroidů, nebo rovněž při ošetření hmyzích bodnutí. "
Obměna: Místo slézových květů můžeme použít též květ topolovky růžové nebo kořen či list proskurníku.

"Zábal obličeje s květy slézu:
Naberte si po 4 PL slézových růžových a měsíčkových květů. Směs přelijte 2 šálky teplé vody a nechte louhovat 15 minut a poté slijte. Do 2 PL tvarohu zamíchejte 2 PL čaje a 1/2 ČL mandlového oleje; vzniklou hmotu naneste na pokožku. Po 20 minutách tvaroh jemně odstraňte pomocí ručníku na obličej namočeného ve zbytku čaje. Tento zábal je jako osvěžující pohlazení pro suchou pleť.

Slézový olej:
Zavařovací sklenici naplňte až po okraj sušenými slézovými květy (u čerstvých květů je velká pravděpodobnost plesnivění) a zalijte slunečnicovým olejem" (pozn: zvolil bych spíše nějaký kvalitnější, např. makadamový, jojobový apod., zcela určitě v bio kvalitě kvůli pesticidům). "Sklenici nechte stát 2-3 týdny, pouze příležitostně protřepejte. Olej přeceďte a rozdělte do tmavých lahviček. Slézový olej je vhodný pro péči o křehkou, suchou, popraskanou kůži, případně sliznici. Kromě toho nachází uplatnění při výrobě léčivých mastí.

Tinktura ze slézu:
Čerstvě nasbírané slézové listy a květy nasypte volně (nestlačujte) do sklenice a zalijte je 32 % žitnou" (pozn.: při vyrábění tinktur z květů se používá slabší alkohol, neměl by mít více než 40 %). "Denně tekutinu pořádně protřepejte a po 3 týdnech sceďte a rozlijte do tmavých kapacích lahviček. Jedná se o léčivý elixír na sennou rýmu, mírní podráždění a chrání sliznice. Když vás trápí pálení a svědění nosní a oční sliznice, nechte v ústech rozplynout každou hodinu 10 kapek tinktury." (2)

Moje zkušenosti:
Byliny obsahující slizovité látky jsou již dlouhou dobu mým velkým pomocníkem. U lidí s dráždivým a suchým kašlem často klasické čaje nezabírají, ačkoli maceráty (výluhy za studena) ze slézu atd. jsou schopné je vyléčit během týdne. Byl jsem svědkem toho, jak maceráty zachránily lidem přednášku, koncert apod., když chraptěli. V takových případech je dobré nechat sléz louhovat přes noc ve větším množství a ráno si jej nalít do flašky a osladit medem. Popíjí se po velmi malých doušcích během celého dne, zejména během plánované akce .

 


Zdroje:
(1) A. CLEVELY, K. RICHMONDOVÁ, Velká kniha bylinky. 1. vydání. Praha: Svojtka & Co., 2013. 128 s., s. 98, ISBN 978-80-256-1035-0.
(2) U. BÜHRINGOVÁ, Léčivé rostliny. 1. vydání. Praha: Knižní klub, 2007. 360 s. ISBN 978-80-242-2474-9.