Změny (nejen) na webu

27.06.2016 11:56

Jistě jste si všimli, že v posledním roce jsem nepublikoval téměř žádné články a věnoval jsem se webovým stránkám velice málo. To vše souviselo s náročnějším obdobím z hlediska studia – a tedy mi již nebýval čas, který bych webu věnoval. Přichází však několik změn, které bych vám rád v tomto článku shrnul:

 

1)      Nová doména

Ze stránek lecive-byliny.webnode.cz se stává byli.cz. Stará doména stále funguje, nicméně nové články budu přesměrovávat na novou. Rovněž se změnil název facebookové stránky „Léčivé byliny a alternativní medicína na Byli.cz – léčivé byliny a celostní medicína. Nahrazení pojmu alternativní medicína pojmem celostní medicína má svůj důležitý význam. Nechci navodit zdání, že jsem kompletně proti vědecké léčbě. Za druhé – byliny (fytoterapie) jsou klinicky ověřovány na účinnost, relaxační a meditační techniky mají své využití rovněž v klasické psychologii a psychiatrii. Slovo celostní oproti slovu alternativnímu zahrnuje propojení nekonvenčních (alternativních) způsobů léčby s těmi konvenčními a zachovává tzv. bio-psycho-socio-spirituální model zdraví a nemoci.

 

2)      Pseudonym

Jistě jste si všimli, že jsem začal místo svého pravého jména používat pseudonym. To má opět svůj důvod, který jsem již dříve vysvětloval na facebooku – a proto ho nyní zkopíruji, mám pocit, že netřeba nic dalšího dodávat (přestože jsem to původně měl v úmyslu):

Ve slově celostní můžeme najít slovo "celek". Pokud však chceme pohlížet na člověka skutečně jako na celek, musíme si uvědomit, že tento přístup spočívá v syntéze mnoha různých pohledů, které popisují člověka z různých stran.

a)      Díváme-li se na člověka z perspektivy alternativní medicíny (alternativa - nějaká odlišná možnost), mnohdy přehlížíme možnosti, jaké nám ukazuje moderní lékařská klasická medicína a její výzkumy, metody apod. 

 

b)      Díváme-li se na člověka pouze z pohledu biomedicínského, který zastává moderní věda, uniká nám to, že člověk je individualita, že někdy může být krásné si uvědomit, že věci lze interpretovat odlišně, "na míru", a že tu je něco, co nás podle našeho vnímání přesahuje - a co je tedy velice důležité. Ať už totiž chcete být zdraví, chcete mít peníze, moc či cokoli jiného, je to proto, že očekáváte, že se budete DOBŘE CÍTIT. Jakou váhu má tedy naše cítění a vnímání? Lidé kvůli němu jsou schopni vraždit i milovat. Pokud tedy nějaký model tvrdí, že vnímaně přesahující složka není důležitá a není třeba ji nijak do svého systému zahrnout, jednoduše nemůže uspět - její pohled je příliš omezený. Budu-li chtít popsat moře na základě chemické analýzy, mohu zjistit hodně, ale otázka je, k čemu mi to vše bude, když nebudu vědět, jak je krásné? Když nebudu znát krásu moře, ale setkám se jen s vodou z něj v laboratoři?

Tyto dva přístupy je třeba tedy slučovat, neboť ani jeden z nich sám o sobě není dostačující. Bohužel ani jeden z těchto systémů není příliš otevřený tomu druhému. Já se ovšem pohybuji na pomezí mezi nimi. Mám v úmyslu se věnovat výzkumu a vědě - a mám v úmyslu se věnovat rovněž tomu, co je pouze vnímáno a nekvantifikováno. Z tohoto důvodu nemohu již nadále svou osobnost používat v rámci alternativních aktivit, poněvadž by se mi mohly zavřít dveře do světa vědy. Tato hrozba je bohužel velice reálná (především do budoucna). Nečiním tak ze strachu, ačkoli strach cítím a nestydím se za něj. Činím tak z vnitřní potřeby nenechat se svázat žádným z těchto systémů. Někdy i prohlašovaná svoboda může být sama o sobě dogmatem svobody - a maskou, ve které se dotyčný uzavře. Skutečná svoboda umožňuje různými světy (chápejte jako možnostmi) proplouvat a zachovat si svůj vlastní svět.

A proto se od nynějška nebudu podepisovat ani představovat jinak než Byli. Těším se na vše, co tato zdánlivě nedůležitá změna přinese.

 

3)      Nové články

Můžete se těšit na nové články, které nyní hodlám udělat ještě osobnější, aby zobrazovaly to, jak vše, co zde píšu, vypadá v praxi. Jedná se o poměrně odvážný krok. Ti, kteří můj web čtou již delší dobu, vědí moc dobře, že se domnívám, že negativním emocím netřeba utíkat. Jsem přesvědčen, že největší svoboda spočívá v možnosti dovolit si být sám sebou – s čímž se pojí i to, že si umožňujeme být tam, kde se v současné době nacházíme. V duchovních komunitách bývá trendem vnímat negativní emoce jako něco „nespirituálního“, „nízkého“, „brzdícího“. Nesouhlasím. Momenty, kdy se dostáváme do tzv. mrtvého bodu, jsou právě TY ONY KLÍČOVÉ MOMENTY, kdy dochází k největší sebeexploraci, kdy se konečně zastavíme a musíme se podívat dovnitř, protože jsme vyčerpali vnější zdroje změny. My všichni se nacházíme v mrtvém bodě poměrně často, jen si to ne vždy uvědomujeme. Když vám někdo ublíží a máte pocit, že nevíte, co dělat, jste na mrtvém bodě. A jste tam tak dlouho, než se nepohnete dál. Nicméně, někdy pohyb vpřed nemusí být učiněn z pozice „musím“, „konám“ apod. Někdy tento pohyb vzniká úplně přirozeně, lehce a hravě, když si uvědomíme, co se v nás děje, když ho UMOŽNÍME a zvědomíme nevědomé.

Dále se pokusím vydávat články 1x za týden, případně alespoň 1x za 14 dní dle svých časových možností.

 

4)      Spolupráce s Centrem alternativní medicíny CALMED

Již nějakou dobu spolupracuji se svou kamarádkou, MUDr. Marií Vokáčovou, která založila Centrum alternativní medicíny v Hačkách u Olomouce. Můžete se zde těšit zejména na workshopy, ale bude tu i možnost dojet do Centra na individuální terapii. Více o tom naleznete na našich webových stránkách – https://calmed.cz

 

5)      Práce se stínem ve skupině

Na prázdniny plánuji opět skupinovou práci se stínem, nicméně zatím není jasné, kde se uskuteční, poněvadž již nebudeme mít k dispozici kavárnu, u níž se změní majitel/ka. Vše budu včas avizovat předem. Pokud by náhodou někdo věděl o prostorách – ideálně v Praze či v její blízkosti – za které by nebyl příliš vysoký nájem a bylo by možné zde meditovat a připravit čaje a drobné občerstvení, budu rád, když mi svůj tip napíšete do diskuze nebo zašlete na lecivebyliny@email.cz.

 

6)      Poradna

Dlouhou dobu jsem vedl online poradnu zdarma. Bohužel jsem však i já začal pociťovat, že spousty dotazů, které mi chodily převážně mailem, mne časově velice zatěžovaly. Proto jsem prozatím zavedl poplatek ve výši 200 Kč. Pokud peníze nemáte, jsem ochoten se domluvit. Zatím nevím, jestli toto opatření zůstane trvale, či jestli po čase opět udělám poradnu bezplatnou.

V souvislosti s tím bych také rád dal malý komentář k otázce peněz. Jeden člověk mi před časem, když jsem mu svůj úmysl poradnu zpoplatnit, řekl, že z lidí takhle tahám peníze a že vlastně o nic moc nejde, že směřuji do sféry „ezobyznysu“. Avšak člověk, který nikdy podobnou věc ve volném čase neprovozoval, si nedokáže představit, kolik času může zabrat i stručná odpověď s doporučením. Nejde totiž jen o tabulkový systém, tj. „bolí mě v krku“ – „ha, krk, vem si šalvěj“. Na dotyčnou osobu se vždy snažím navnímat a o onom problému opravdu přemýšlím. Je třeba si také uvědomit, že z popisu v mailu či na webu mám pouze omezenou informaci. Běžně bych se mohl více doptávat, více zkoumat souvislosti. Nejedná se tedy o žádnou „šup šup“ práci. A teď si představte, že vám píše třeba 5 lidí denně s prosbou o radu. To opravdu není málo času. Kolik stojí vaše hodina života?

V České republice stále panuje takové přesvědčení, že by léčitelé a alternativní terapeuti měli dělat vše ZDARMA. To pochází z myšlenky, že tu je nějaká vyšší moc, která omezeně propůjčuje zázračné schopnosti hrstce vyvolených, kteří MUSÍ v pokoře těmito silami pomáhat druhým. To je velice omezená představa. Všichni jsme schopni vnímat energii – někdo je citlivější, někdo méně. Jedná se o zcela přirozenou schopnost. A nikdo nemá povinnost se tomu věnovat. Je to jako s jinými dary – někdo umí krásně zpívat a v podstatě se o tuto vlohu nijak výrazně sám nezasloužil. To ale neznamená, že bude ve svém volném čase zpívat zdarma, a už vůbec ne, že zpívat musí. Před časem jsem o tomhle tématu psal také článek, přečíst si jej můžete ZDE.

 

7)      Rekonstrukce webu

Některé články, které jsem dříve napsal, již ne zcela rezonují s mými nynějšími poznatky. U některých se jedná pouze o formu sdělení. Tak či tak, část z nich mám v plánu lehce předělat. Jedná se spíše o ty, které jsem psal před několika málo lety. Rovněž v současnosti je na webu v menu příliš mnoho položek – momentálně tedy vymýšlím, jak to trochu lépe systematizovat, a jakmile přijdu na způsob, který bude vyhovovat mým požadavkům, pomalu podle něj jednotlivé sekce přestavím.

Jak tedy vidíte, máte se na co těšit! Věřím, že všechny tyto změny přinesou spoustu zajímavých nových možností, jak budu moci sdílet své myšlenky, vjemy, dojmy, postupy a pocity. Pokud byste chtěli napsat svůj názor na tyto změny, budu rád za vaše komentáře pod článkem.

Zakončil bych tedy tento článek citátem:

„Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty.“
– Dalajláma

 

Pro odběr nových článků se přihlašte ZDE

Zdroj obrázku: 

Copyright: fkdkondmi / 123RF Stock Photo