O mně

 
Byli
 

 

Bylinkář, terapeut, student a nadšenec do neurovědy
 

V rámci své působnosti v oblasti celostní medicíny vystupuji pod přezdívkou Byli. Alternativní medicína mi změnila život. Nekonvenční metody bývají v moderní době mnohdy neprávem odsouvány na úkor tradičních vědeckých postupů v domnělé racionalitě s přesvědčením, že „víme, jak věci fungují“. Domnívám se, že je to obrovská škoda. Před několika lety mně samotnému alternativní medicína - zejména metody alternativní psychoterapie – převrátila život vzhůru nohama. Soustavně jsem sám na sobě (a ochotných dobrovolnících – „pokusných králíčcích“) zkoumal, jak fungují bylinky a některé nekonvenční, leč opodstatněné metody přírodní medicíny.

Domnívám se, že je třeba slučovat náš západní přístup k nemoci jako k fyziologické poruše fungování orgánů, hormonů apod. (či psychologické pojetí zahrnující dále psychické, sociální a nově také spirituální faktory) s (nejen) východními způsoby nahlížení na člověka jakožto na celistvou bytost, tedy včetně něčeho, co nás přesahuje. Z toho vyplývá, že cílem nás, alternativně orientovaných terapeutů, by nemělo být soupeření s tradičním lékařstvím, nýbrž jeho doplnění. Mezi jedny z možných příkladů čím dál tím více uznávaného doplnění patří právě bylinky (tedy fytoterapie), jejichž účinky jsou mnohdy ověřeny klinickými studiemi (a tedy dle mého názoru bývají neprávem nazývány alternativními).

Přestože by se mohlo zdát, že jsem příliš mladý pro své „povolání“ (narozen 1996), zjistil jsem a zjišťuji stále, že věk je vysoce individuální hodnota, která nemusí souviset s kvalitou práce s lidmi. V praxi se tedy se mnou setkáte zejména na workshopech, na kterých si budeme povídat o fytoterapii a jiných metodách přírodní medicíny, ale také o psychohygieně, psychologických, sociálních a spirituálních aspektech zdraví a dalších zajímavých tématech. Mým primárním zaměřením je v současné době alternativní psychoterapeutická metoda Práce se stínem, vycházející z principů psychologie C. G. Junga, americké terapeutky Teal Swan, moderních psychoterapeutických systémů (např. KBT) a zejména mých vlastních zkušeností, postupů a metod.

 

Proč to dělám?

Protože chci. Protože mě to baví. To jsou mé dva hlavní důvody. Chci lidem ukázat, že existuje i jiná cesta. Máme právo na lásku, radost, tudíž i zdraví. Naše lékařství mnohdy léčí jen následek nemoci. Zázračná růžová pilulka vyléčí během chvilky všechny vaše problémy. Opravdu? Ne, není to tak. Jen potlačí následek - bolest. Příčina je ale úplně jiná. Je třeba ptát se PROČ a ptát se JAK a převzít za své zdraví odpovědnost, protože jen tehdy se můžeme skutečně alespoň přiblížit pojmu zdraví.